Кошничката е празна.

Top

ОЛИВАЛ МАТИРАЧКИ ФЛУИД СО МАСЛО ОД СМИЛ

720 ден

Нежната, прозрачна и матирачка текстура на Оливал матирачкиот флуид се темели на етеричното масло од смил, сквалан, масло од камелина (лажен лен) и екстракт од тимијан. Внимателно одбраните состојки синергиски ја ублажуваат појавата на акни и мозолчиња, го урамнотежуваат лачењето на себумот и ви даваат смирувачки ефект. Лесната, брзо апсорбирачка формулација, го прави флуидот одлична подлога за шминка.
За повеќе информации погледнете во Опис на производот

 

Употреба: Нанесете го флуидот на чиста кожа, самостојно или над претходно нанесени серуми. Може да се користи наутро, навечер или по потреба.

 

Напомена: Производот не содржи додатни бои и мириси. Угодниот растителен бирис потекнува од комплексот на активни состојки, екстрактот од тимијан и етеричното масло од смил.

 

Производот го носи независниот NATRUE сертификат за природна козметика.

 

Тип на кожа: Масна и проблематична кожа

 

50 мл

- +

Опис

Главните компоненти заслужни за активното делување на екстрактот од тимијан се тимол и карвакрол, полифеноли со моќно противвоспалително, антибактериско и антиоксидативно дејство. Екстрактот од тимијан делува синергиски со маслото од камелина кое е исклучително богато со алфа-линоленска и линолна киселина.
Станува збор за омега масни киселини кои одговараат на масниот тип на кожа. Овој комплекс целно ги ублажува и превенира неправилностите во вид на акни, црнки, комедони и црвенила по воспалителните процеси на кожата:

  • делува антиоксидативно на себумот со што се спречува развојот на бактерии
  • ги неутализира епидермалните лезии со што се заштитува структурата на кожата од промените предизвикани од acnes
  • ја ублажува појавата на воспалителни витокини со што се намалува воспалителниот одговор на кожата
  • ја спречува хиперкератинизацијата ( задебелувањето на површинскиот слој на кожата, груба текстура) преку намалување на активноста на 5-липоксигеназа ензимот.

Состојки: Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Caprylic/Capric Triglyceride, Sucrose Polystearate, Squalane, Glycerin, Cetearyl Alcohol, Sodium Stearoyl Glutamate, Undecane, Camelina Sativa Seed Oil, Benzyl Alcohol, Tridecane, Cetyl Palmitate, Helichrysum Italicum Flower Oil, Thymus Vulgaris Flower/Leaf/Stem Extract, Xanthan Gum, Tocopherol, Sodium Chloride, Sorbic Acid, Citric Acid, Potassium Benzoate, Sodium Benzoate, Salicylic Acid, Helianthus Annuus Seed Oil, Limonene

Рецензии

Сеуште нема препораки.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ може да остават препорака.

v

Со вистинска страст кон природната козметика го одбравме и го понудивме најдоброто за комплетна нега на Вашето тело.