Кошничката е празна.

Top

ОЛИВАЛ МИКРОЕКСФОЛИЈАНТ

770 ден

Микроексфолијантот е иновативен пилинг во прав за лице, кој поради својот состав претставува еден вид на хибриден хемиско-механички пилинг. Ги отстранува мртвите клетки од кожата, ја чисти темелно, ја враќа нежноста и сјајот подготвувајќи ја кожата за рутинска нега. Во контакт со вода правот се претвара во густа паста за длабински пилинг.
Содржи: Салицилна киселина 1%, зрна на рицинусов восок, Витамин Х (Биотин) и Алантоин.
За повеќе информации погледнете во Опис на производот

 

Употреба: На мокри дланки нанесете мала количина од правот (пола чајна лажичка), потоа нежно и убаво измешајте. Добиената паста нанесете ја на влажно лице и со кружни движења нежно масирајте ја кожата на лицето 2-3 минути. Обилно исплакнете го лицето со млака вода и продолжете со вашата вообичаена крема, серум или масло. Се користи до 3 пати неделно во вечерната рутина. Производот не го заменува секојдневното чистење на кожата.

 

Предупредување: Избегнувајте вдишување на правот. Да не се користи во случај на преголема чувствителност или алергија на салицилна киселина како и на активно воспалена, изритирана или генерално изразито чувствителна кожа. Не се препорачува за трудници (алтернатива Оливал Пилинг Тоник AHA и PHA)

 

Напомена: Избегнувајте паралелно користење со други киселини или ретиноиди. Се препорачува нанесување на СПФ во текот на денот. По ексфолијацијата потребно е да се нанесе обилна хидратација со производи како што се Оливал Хидро Тоникот, Оливал Хијалурон Хидраторот 4Х и крема према типот на кожата.

 

Тип на кожа: Сите типови на кожа, кожа склона кон неправилности, акни, митесери, комедони.

 

42 мл

- +

Опис

Салицилната киселина припаѓа под бета хидроксилни киселини (BHA), а поради нејзиното докажано позитивно дејство врз комбинираната, масна и реактивна кожа склона кон неправилности во вид на проширени пори, отворени и затворени комедони, мозолчиња и акни, многу често се користи како активна состојка во наменската козметика. Салицилната киселина има противвоспалително и комедолитичко дејство (спречува и ублажува појава на комедони), длабински ги чисти порите и го спречува нивното запушување, го регулира лачењето на себумот, ги отстранува мртвите клетки на кожата, го освежува тенот и постепено ја ублажува видливоста на флеките и хиперпигментацијата. Од друга страна, механичкиот пилинг во Оливал Микроексфолијантот го вршат природните зрнца од рицинусовиот восок.

Со процесот на формулирањето со зрнца од природно билно потекло, се испочитувани стандардите на “зелена хемија”, а воедно е искреиран производ кој е истовремено нежен и ефективен во отстранувањето на мртвите клетки на кожата.

Состојки:  Zea Mays Starch, Hydrogenated Castor Oil, Sodium Cocoyl Isethionate, Magnesium Oxide, Hydroxypropyl Starch Phosphate, Sodium Polystyrene Sulfonate, Salicylic Acid, Xanthan Gum, Sodium Benzoate, Biotin, Allantoin

Рецензии

Сеуште нема препораки.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ може да остават препорака.

v

Со вистинска страст кон природната козметика го одбравме и го понудивме најдоброто за комплетна нега на Вашето тело.