Кошничката е празна.

Top

Начинот на стареење делумно зависи од генетиката. Внатрешното стареење, во комбинација со факторите на животната средина и начинот на живот, предизвикуваат забавување на клучните процеси и функции на кожата. Тоа забавување на заштитните процеси на кожата предизвикува највидливи знаци на стареење: фини линии и брчки, губење на волумен на кожа, губење на еластичност и недостаток на сјај.

триаголник на убавината

Губење на волуменот, заедно со брчки и губење на еластичноста и сјајот, ја прават кожата на лицето да изгледа постаро. Понекогаш е тешко да се дефинира, но загубата на волумен е многу честа и ја менува структурата и обликот на целото лице. Понекогаш може да се опише како губење на контурите на кожата или “лице со тажен израз”. 

Младата кожа најлесно се дефинира преку “триаголникот на убавината” со пикот свртен кон брадата (сл.1) и тоа подразбира:

 • високо поставени јагодици на образи 
 • пополнети образи
 • мазна кожа
 • добро дефинирана линија на вилицата 

Старењето на кожата е претставено со истиот “триаголник на убавината” кој е со пикот свртен кон носот (сл.2). Под тоа се подразбира: 

 • широка и опуштена линија на долна вилица
 • рамни образи
 • аглите на устата се надолу
 • на челото помеѓу веѓите се појавиле длабоки линии – брчки

зеленото кафе во борба против брчките

Кога ќе навлеземе во доцните 30-ти, сакале ние или не – ќе ги забележиме поголемите промени во состојбата на нашата кожа. Не само што се појавуваат првите брчки на лицето, туку нашата кожа со годините станува посува, потенка, помалку еластична… За да ги одложиме знаците на стареење, важно е правилно и редовно одржување на лицето уште во раните 20-ти.  

Сепак, никогаш не е доцна за добра анти-ејџ нега на лицето, важно е само да ги изберете најдобрите анти-ејџ продукти за вашата возраст и тип на кожа!

Оливал нуди линија на производи специјално формулирани со цел да спречат предвремено стареење и да ги намалат веќе формираните старечки знаци. 

Тие производи во својот состав како главна компонента имаат масло од зелено кафе.
Палетата на производи со зелено кафе, вклучува 4 продукти и тоа:

Маслото од зелено не пржено кафе (Coffee arabica) има неколку предности кога станува збор за неговата примена на кожа и тоа:

 • при самото нанесување на кожата, моментално ја нахранува и хидрира
 • зголемува создавање на еластин и колаген 
 • ја подобрува циркулацијата на кожата со што ќе се намали чувството на отеченост 
 • намалува интензитет на боја на темни подочници 
 • забавува процес на стареење на кожа 

Како резултат на претходно споменатите предности, ефектот на кожата предизвикан од зеленото кафе ќе биде:

 • намалено создавање на брчки и фини линии 
 • намалување на темните кругови околу очите
 • зголемување на тонусот на кожата 
 • зголемување на хидратацијата на кожата 

Маслото од зелено кафе се добива преку процес на ладно цедење од семето на Coffee arabica при што голема концентрација на есенцијални масни киселини остануваат во непроменета форма. 

предлог рутина

1. Наутро после миење на лицето само до вода, нанесете од дневната, лесна крема на Оливал со зелено кафе и завршете со крема со заштитен фактор. 

2. Навечер после двојно чистење на лицето, како што како прв чекор ќе го употребите мицеларниот раствор на Оливал со зелено кафе, нанесете серум и завршете со ноќната крема.

Производите можете да ги набавите тука, во ДМ дрогериите (освен серумот со зелено кафе), парфимерија Паладиум во Прилеп и аптека св.Пантелејмон во Кавадарци.

Објавено од @magnolia.glamour

Објави коментар

v

Со вистинска страст кон природната козметика го одбравме и го понудивме најдоброто за комплетна нега на Вашето тело.