Кошничката е празна.

Top

ОЛИВАЛ ВИТАМИН РА СЕРУМ

1,590 ден

Витамин РА серумот е концентрирана серумска емулзија која помага при реконструкција на кожата и спречување на предвременото стареење. Ретиналдехидот во моќната концентрација од 0,1% делува против акни, комедони и митесери, ја намалува видливоста на хиперпигментација и постепените флеки, брчки и фини линии. Дополнително содржи астаксантин, комплекс на церамиди, бисаболол, алантоин и алое вера.
За повеќе информации за состојките погледнете во Опис на производот

 

Употреба: Нанесете го серумот три пати неделно навечер на чиста и сува кожа, а потоа продолжете со нега со крем и / или масло. Зголемете ја фреквенцијата на употреба по потреба и толеранцијата на кожата.

 

Предупредувања: Серумот се користи со крема за заштита од сонце во текот на денот како што е Оливал Professional Кремата за лице СПФ50 или Оливал Professional Флуидот за лице СПФ30. Не СЕ ПРЕПОРАЧУВА за трудници, за чувствителна, оштетена или детска кожа. Не се препорачува истовремена употреба на други ретиноиди, киселини или слични јаки активни супстанции.

 

Напомена: Производот не содржи вештачки мириси и бои. Портокаловата боја на серумот доаѓа од главните активни супстанции, ретиналдехид и астаксантин.

 

30 мл

- +

Опис

Ретиналдехидот во моќната концентрација од 0,1% делува против акни, комедони и митесери, ја намалува видливоста на хиперпигментација и постепените флеки, брчки и фини линии.
Со помош на астаксантинот, липидниот комплекс на биоидентични церамиди и претходници на церамиди, бисаболол, алантоин и алое вера, Витамин РА серумот има исклучително антиоксидативно дејство, го спречува и ублажува фотооштетувањето на кожата, ја обновува хидролипидната бариера и ги балансира лачењето на себумот, еластичноста и свежиот изглед на кожата.

Витамински РА серум е наменет за сите кои сакаат да воведат ретиналдехид во нивната рутинска нега, како и за поискусните корисници на ретиноиди кои веќе пробале ретинил палмитат и ретинол.

Се препорачува користење на:

  • кожи „навикнати“ на поблаги форми на ретиноиди, или луѓе кои сакаат да преминат на поспецифична нега
  • мрсна и комбинирана кожа склона кон затнување на порите, црни точки, акни (масници), комедони
  • избалансирана кожа со хиперпигментација, брчки и фини линии
  • тенка, неотпорна кожа оштетена од сонцето која има потреба од обновување (со особено внимателно и бавно воведување)

Состојки: Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Glycerin, Allantoin, Bisabolol, Ceramide NP, Ceramide NS, Ceramide EOS, Ceramide EOP, Ceramide AP, Retinaldehyde, Phospholipids, Astaxanthin, Behenic Acid, Cholesterol, Ceteareth-25, Cetyl Alcohol, Caprooyl Phytosphingosine, Caprooyl Sphingosine, Squalane, Caprylic/Capric Triglyceride, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Sodium Starch Octenylsuccinate, Cyclodextrin, Tocopheryl Acetate, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Sodium Hydroxide, Ascorbic Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Citric Acid, Silica

 

v

Со вистинска страст кон природната козметика го одбравме и го понудивме најдоброто за комплетна нега на Вашето тело.