Кошничката е празна.

Top

ОЛИВАЛ ВИТАМИН Ц СЕРУМ

1,050 ден

Витамин Ц серумот содржи 10% витамин Ц во облик на натриум аскорбил фосфат (Sodium Ascorbyl Phosphate или SAP), дериват на витамин Ц кој е поднослив за скоро сите типови на кожа и носи продолжено дејство. Серумот значително ја намалува видливоста на хиперпигментацијата, постепените флеки, го освежува тенот и му дава младешки сјај.
SAP е користен во оваа формулација поради 3 главни причини:

  • поподнослив е на кожата, многу е нежен, а многу поефективен
  • можноста за иритација е многу помала во однос на производи со акорбинска киселина
  • може да се комбинира со ниацинамид како активна состојка

 

Збогатен е со хијалуронска киселина и алое вера за длабинска хидратација, како и ферулична киселина и МСМ за извонредно антиоксидативно дејство. Посебно прилагодената pH вредност на серумот од ≈6,3 овозможува оптимално (меѓу)делување на активните состојки.

 

Употреба: Нанесете го серумот на чисто лице навлажнето со Оливал Хидро Тоникот, пред употребата на крема, масло или СПФ. Поради антиоксидативното дејство и фотопротективниот потенцијал, се препорачува користење еднаш дневно, во утринската рутина со Оливал Professional Крема за лице СПФ50 или Оливал Professional Флуид за лице СПФ30.

 

Напомена: Производот не содржи вештачки бои и мириси. Лесната обоеност и мирисот потикнуваат од самите состојки, односно варираат зависно од природните својства на поединечните состојки.

 

Тип на кожа: Сите типови на кожа.

 

30 мл

- +

Опис

Состојки: Aqua, Sodium Ascorbyl Phosphate, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Dimethyl Sulfone, Phenoxyethanol, Sodium Hyaluronate, Ferulic Acid, Ethylhexylglycerin, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate

Рецензии

Сеуште нема препораки.

Само логираните корисници кои го купиле овој производ може да остават препорака.

v

Со вистинска страст кон природната козметика го одбравме и го понудивме најдоброто за комплетна нега на Вашето тело.